dnes je 18.6.2021

Input:

Poslanci definitívne schválili balík opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu

20.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.133 Poslanci definitívne schválili balík opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu

SITA

Poslanci vo štvrtok definitívne schválili balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Materiál podporilo 91 poslancov, zdržalo sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16. O “lex korone“ pritom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, zmeny ešte musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Ministerstva hospodárstva SR je hlavným cieľom opatrení podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení. Materiál obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

Ako pri prerokovaní zákona uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, vďaka nemu príde na Slovensku k masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia. “Ide o 114 opatrení, ktoré síce pozostávajú z drobností, ale pointa je v tom, že v sume spravia významný krok vpred v kvalite nášho podnikateľského prostredia,“ skonštatoval. Zároveň zopakoval, že na jeseň pripravia druhé “kilečko“. “Veľmi dôležité je pohnúť sa z miesta a vyslať jasný a silný signál podnikateľom,“ zhodnotil.

Šéf rezortu hospodárstva po schválení balíčka vyzdvihol dôležitosť prijatých zmien, ako aj spoluprácu v rámci koalície. ”Ak sa nebude dariť zamestnávateľom, nebude sa dariť zamestnancom ani krajine ako celku. Musíme uľahčiť život tým, ktorí tvoria hodnoty a zamestnávajú ľudí,” pripomenul. Zároveň ho teší, že hneď začnú pripravovať druhé podnikateľské kilečko. ”Budeme to zbierať, všetkých vyzývam, dajte nám tipy. Ak to budeme považovať za opevnené, dáme to do balíčka,” prisľúbil.

Podľa šéfa hospodárskeho výboru Petra Kremského (OĽaNO) dnešný deň jasne ukazuje, že táto koalícia má silný ťah na bránku, pokiaľ ide o zlepšenie podnikateľského prostredia. ”Tieto korona časy stáli podnikateľov veľa síl, peňazí, energie a aj týmto by sme im chceli povedať, že za nimi stojíme,“ zhodnotil.

Opozícia podrobila materiál kritike. Podľa bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu nemá vláda žiadny plá, ako naštartovať ekonomiku. “Namiesto toho sa zamerala na kozmetické zmeny a ponúka ekonomike namiesto účinnej liečby iba studené obklady,“ mysli si Žiga. Predstavené opatrenia označil za banálne a aktuálnemu vedeniu rezortu hospodárstva vyčítal, že neboli ani prediskutované. “Je to žalostné. Bojovať proti historicky najväčšiemu prepadu ekonomiky odstraňovaním byrokratických povinností je absurdné,“ odkázal Žiga svojmu nástupcovi.

Bývalý premiér Peter Pellegrini upozornil, že pred Slovenskom je aktuálne “pandémia hospodárskeho typy“ a očakával by, že aktivity vlády budú smerovať k masívnej záchrane a podpore slovenskej ekonomiky. “Čoho sme svedkami? Predseda vlády mal viac ako hodinu tlačovku o tom, že v pondelok budú rokovať,“ poznamenal. Prijaté opatrenia sú podľa Pellegriniho síce “fajn“ a uľahčia život podnikateľom, avšak ekonomika si podľa neho v súčasnej situácii vyžaduje zásadnejšie rozhodnutia a opatrenia. “Toto stačiť nebude,“ uzavrel.

Súčasťou balíčka je napríklad zvýšenie hranice pre povinné finančné audity, zrušenie povinných auditov pri zvyšovaní